Administrative Staff

Gentry, Andy
Principal
Kenney, Frank
Assistant Principal
Thomas, Olethia
Assistant Principal for Instruction

Teaching Staff

Armijo, Angelina
7th grade Teacher
Arnold, Kearston
6th Grade ELA
Baker, Bethany
6th Grade Teacher
Barrett, Leah
6th Grade ELA/Math Teacher
Bennett, Justin
Agriculture Education
Bragg, Terry
Director of Bands
Brett, Joey
Athletic Director
Brown, Christopher
6th Grade Math/Science
Burner, Donna
8th Grade Social Studies
Carroll, Nikki
7th Grade Math Teacher
Childers, Molly
Teacher
Coulombe, Kevin
8th Grade Math Teacher
Curtis, Brenda
DHH teacher
Davidson, Jennifer
8th grade science/10th grade Honors Physical Science
Dingler, Judy
Teacher of the Visually Impaired
Eader, Christin
8th Grade Math/Social Studies
Fitzgerald, Tamye
9th Grade Algebra 1 / 8th Grade Math
Fobbus, Robin
Business & Computer Science Teacher
Fortson, Matthew
6th Grade Science
Fortson, Shauna
VI Teacher
Ganas, Suzanne
7th Grade ELA/Science Teacher
Gautney, Amy
Physical Education Teacher
Gentry, Lindsay
Teacher
Gilbert, Jessica
Teacher
Gill, Jonathan
7th Grade World Geography
Ham, Jennifer
6th Grade Math Teacher (Gifted/AC)
Hamrick, Tracie
ESOL Teacher
Harvey, Jacob
6th Grade Gifted Earth Science
Kohn, Carol
7th Grade Gifted Life Science and Life Science
Kothe, Tammy
7th Grade Science Teacher
Lowe, Lena
8th Grade Language Arts/Georgia History Teacher
Manning, Florrie
6th-8th Visual Art Teacher
Martin, Christopher
PE/Coach
Mcconnell, Angela
7th grade ELA teacher
Mccranie, Laura-Lee
8th grade ELA teacher
Mixon, Kasey
6th Grade Math Teacher
Page, Rachada
Teacher
Rainwater, Natalie
7th Grade ELA teacher
Roberts, April
7th Grade Math teacher
Rogers, Alicia
Speech-Language Pathologist
Roth, Betsy
Media Specialist
Schmanski, Heather
6th Grade Social Studies Teacher
Scott, Lindsey
Teacher
Sheppard, Sherry
Family and Consumer Science
Smith, Leslie
6th Grade ELA and Social Studies Teacher
Smith, Suzanne
8th Grade Language Arts and Georgia History
Stelson, Melissa
8th Grade Science and Soc. Studies teacher
Swanson, Macy
Choral Director
Wall, Teresa
8th Grade Science Teacher
Ward, Kevin
ISS/P.E. Coach
Weaver, Matt
6th Grade Social Studies Teacher
White, Michaela
Teacher
Williams, Shannon
6th Grade Language Arts
Woodham, Rodney
Interrelated Special Education Teacher

Support Staff

Anderson, Christina
Bookkeeper
Brown, Alison
Paraprofessional
Caison, Robin
Sign Language Interpreter
Carpenter, Roseanne
Secretary
Coatney, Zachary
Paraprofessional
Dixon, Dora
Paraprofessional
Fleming, Devante
paraprofessional
Hall, Jackie
Office Clerk
Hildreth, Amy
Braille Clerk
Mccrary, Kimberly
Paraprofessional
Mcdonald, Antoinette
Moss, Vallena
Counselor
Mower, Ashley
Counselor
Newsome, Jacquetta
SRO
Perkins, Dayna
Health Tech
Smith, Karina
Interrelated Paraprofessional
Thomas, Charlotte
Sign Language Interpreter
Wells, Melissa
Sign Language Interpreter
Williams, Elecia
Paraprofessional Teacher